Bademli Parlak Kurabiye…

16 Eylül 2011

Uzun yol sevdalısıyım. Nereye gidildiğini bilmeden çıkılan yoldur sevdiğim. Hani yetişme telaşı olmadan veya nereye varacağını bilmeden çıkılan uzun yollar. Sağ koltukta otururken açık camdan elimi çıkarıp rüzgarı yakalamaya çalışmak. Radyoda “Voyage” eşliğinde yola gece çökmeli. Yolun kenarındaki sarı ışıklar ara ara çarpmalı kapalı gözlerime. Ve ben gülümsemeliyim.

Evet, uzun yola çıkma zamanı gelmiş….

Araba ile yapılan yolculuklarda hep yiyecek bir şeyler hazırlanır mutfakta. Tuzluların yanı sıra ufak tefek kurabiyeler. Dayanıklı ve kırıntı olmayacak cinsten kurabiyeler. Uzun yola söz konusu olduğunda tercih ediliyor bu bademli kurabiye. Pişmeden önce kurabiyelerin üstünde kalın bir kabuk oluşması için bir gecelik bekletme süresini hesaba katarak ayarlamaları yapmak en doğrusu olacaktır.

Hazırlanan hamuru hızlıca kullanmak gerekiyor. İçindeki yumurta akı hava ile temas ettikçe koyulaşıyor ve eğer şekilli bir durum yaratacaksınız, bunu gerçekleştirmek zor oluyor. Hamuru hazırlamadan önce kullanılacak bütün ekipmanı hazır halde bulundurmakta fayda var. Yukarda da bahsettiğim gibi tepside 1 gece bekletmek, üzerinde kalın bir kabuk oluşması ve onun üzerine piştikten sonra gelecek glaze (parlatıcının) görevini yerine getirmesi için önemli. Bütün işlemler tamamlandığında yola çıkmaya hazırlar demektir.

 

 

Etiketler:
Kategori: Tarifler
{ 5 Yorum }
 • 17 Eylül 2011 tarihinde Leyla'nın Kahve Dükkanı dedi ki;

  Bunu da çok çok beğendim. Bu glazeyi başka nelerde kullanabiliriz? Teşekkürler. Kahve Dükkanı’ndan sevgiler…

 • 17 Eylül 2011 tarihinde Bengü dedi ki;

  Ayşem’ciğim hoşgeldin sefalar getirdin 🙂 Neredesin ama gözlerimiz yollarda kaldı. Şimdi müsadenle siteyi ve tarifleri kolaçan ediyorum. Öptüm şeker.

 • 20 Kasım 2012 tarihinde Yasemın dedi ki;

  Uzun zamandır keyifle tariflerinizi takip ediyorum.bu tarifteki parlatici nedir nasıl temin ederim?tesekkurler

 • 20 Kasım 2012 tarihinde Yasemın dedi ki;

  Yapım aşamasında gördüm ne şaşkınım:))))

 • 27 Kasım 2012 tarihinde Ayşem Öztaş(Yazar) dedi ki;

  Yasemin Hanım, ne kadar heyecanlandırmışım sizi.. Ne mutlu bana. Sevgiler..

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Ayşem Öztaş

  O sanatçı, O pastacı, O sihirbaz, O becerikli, O yaratıcı, O sabırlı, O sevgi dolu, O hayatı işiyle bütünleştirebilen nadir insanlardan, O anne, O hayat dolu, O insanla, O sevgili bir eş…

  1972 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da ve 3 Yıl Istanbul’da geçen ağırlıklı Elektronik sektöründe geçen satış ve pazarlama üzerine iş hayatı… Hep insanla hep müşteri ile hep hayatın içinde.

  Devamını Oku...

   James Oliver